Vyhledávání

rozšířené vyhledávání ...

Svátek

Svátek má Zita

Aktuální počasí

Počasí dnes:

19. 9. 2018

oblacnosde

Bude polojasno až oblačno, ojediněle přeháňky. Denní teploty 24 až 28°C. Noční teploty 14 až 10°C.

Mobilní verze

mobilní verze webu

Navigace

Výběr jazyka

  • Česky
  • English
  • Deutsch
Odeslat stránku e-mailem

Obsah

Historie TJ Baník Zbůch

Začátky kopané v naší obci sahají do roku 1922.

V té době několik mladých chlapců dalo podnět k založení fotbalového klubu pod názvem - Slovan.

Šlo především o havíře, kteří měli jen jediné přání - hrát kopanou.Tehdejší situace však nebyla jednoduchá. Scházely finanční prostředky, nebyla ani zkušenost ve věci vedení kolektivu. Proto se také počáteční činnost vyznačovala určitým chaosem a živelností. Bylo rozhodnuto, že každý člen klubu odevzdá do společné kasy 20,- Kč, aby mohl být zakoupen míč a další nutné pomůcky. Vše bylo uschováno v hostinci pí.Vaškové, kde se mladý kolektiv scházel. Výsledek prvního utkání, které bylo sehráno s místní německou jedenáctkou, byl neuvěřitelný: Slovan zvítězil 22:0,

V roce dochází k reorganizaci klubu, do čela přišli mladí lidé a byl také pozměněn název na Olympii Zbůch.

Celé další období je naplněno mnoha problémy, v roce 1934 se z Olympie stává Sparta. Od roku 1935 do roku 1938 neexistují žádné zprávy o činnosti, příchodem nacistů jakoby se zastavil v obci život. Skončila sportovní činnost, veškeré knihy byly zabaveny a spolu s nimi zmizely i sportovní trofeje a majetek klubu.

Již krátce po osvobození naší obce 6. června 1945, se sešla ustavující schůze SK Sparta Zbůch. Prvním soupeřem po osvobození bylo fotbalové mužstvo SS Černá u Staňkova, nad kterým naši chlapci zvítězili 10:3. V té době má náš sportovní klub 123 členů, je registrováno 29 hráčů a 14 dorostenců.

Mezi nejzdařilejší období fotbalu ve Zbůchu patří rok 1956, kdy poprvé v historii tohoto sportu v naší obci získali dorostenci titul přeborníka kraje. Ještě jednou byla odměněna houževnatost a dobrá fyzická příprava. To, když 1. mužstvo v roce 1985 vítězí v okresním přeboru a postupuje do krajské I. třídy.

Současný fotbalový klub ve Zbůchu, který nyní nese název Baník, v poslední sezóně postoupil do okresního přeboru.