Obecní úřad Zbůch
Náměstí 205
33022 Zbůch
IČ: 00258555
ID datové schránky: c23btkp
V roce 2014 našel pan František Bláha ze Starého Dolu torzo božích muk v prostoru mezi bytovým domem Starý Důl č. p. 405 a bývalým železničním hradlem Chotěšov. Šlo o jeden kus žulového kamene, cca 1300 mm vysokého a 590 mm širokého. Tělo památky bylo ve spodní části rozšířené a tvořilo tak podstavec s okosenou hranou. Zakončeno bylo stříškou s ozdobným lemem s půlkruhem na čelní straně, na kterou dosedalo hranolové zakončení s otvorem pro osazení kovového kříže. V otvoru byla zapuštěna část ulomeného kříže, na čelní straně nebyl pozůstatek po tesaném nápisu nebo kotvení pro nápisovou desku. Torzo bylo v celkem dobrém stavu. Povrch kamene vykazoval znečištění spadovými deposity a na některých místech byly zčernalé krusty. Dále byly patrny známky drobného mechanického poškození kamene. Kovový kříž se nedochoval.
V roce 2018 bylo torzo božích muk převezeno z místa nálezu na Starém Dole do areálu bývalého Metferu (dnes patřícího obci). Na jeho záchraně se též podílela rodina Cihlářova a manželé Hrbačkovi. Podle slov pamětníků, manželů Voráčkových, kteří bydleli v č. p. 402 na Starém Dole, stávala boží muka nedaleko železničního hradla Chotěšov na Starém Dole.
S myšlenkou obnovy božích muk a jejich navrácením do krajiny přišel kronikář obce Ing. Jiří Hájek; jeho návrh byl schválen Radou obce Zbůch koncem května 2023. V závěru ledna 2024 byla podána žádost na Plzeňský kraj o finanční dotaci na obnovu božích muk, která byla vyřízena kladně.
Plzeňský kraj (odbor kultury, památkové péče a cestovního ruchu) podpořil projekt „Obnova božích muk“ částkou 50 000 Kč v rámci dotačního programu „Obnova historického stavebního fondu v památkových rezervacích a zónách a staveb drobné architektury; kopie sochařských děl v exteriéru; podpora tvorby plánů ochrany na území Plzeňského kraje 2024" a dotačního titulu č. 2 – „Záchrana a obnova staveb drobné architektury dotvářejících kulturní krajinu 2024“.
Původně měla být zrestaurovaná boží muka postavena na Starém Dole, mírně šikmo přes ulici proti vjezdu do areálu Českých drah. Radním obce se ale tento návrh kronikáře obce nelíbil, proto paní Mgr. Bc. Kateřina Langmaierová (ředitelka Mateřské školy Pohádka Zbůch) navrhla jejich umístění ke vzrostlému dubu, který stojí u chodníku spojujícího Zbůch se Starým Dolem a u cesty, vedoucí podél severovýchodního okraje odvalu na Starém Dole. Po vzájemné dohodě byla postavena boží muka na tomto místě.
Obec Zbůch pověřila provedením prací na obnově božích muk pana Daniela Granáta, zpracování kamene, Klatovská třída 2867/216, Plzeň, který spolupracuje se svým bratrem panem Karlem Granátem, zpracování kamene, Elišky Krásnohorské čp. 635, Starý Plzenec. Bratři Granátové, erudovaní restaurátoři kamenných prvků, již v minulosti zrestaurovali ve Zbůchu boží muka v ulici Na Výhledech a při cestě z Červeného Újezdu do obce Líně. Dále pak zhotovili novou fontánu a památník na zbůšské návsi.
Prvním krokem v opravě bylo nízkotlaké parní očištění spolu s chemickým odstraněním zčernalých krust na torzu nalezených božích muk. Poté byla poškozená místa doplněna vhodným tmelem. Pod tělo božích muk byl vyroben nový žulový podstavec s okosenou hranou, který byl provrtán otvorem o průměru 100 mm pro vložení časové schránky z měděného plechu. Zbytek původního kovového trnu byl vyjmut a na jeho místo byl vsazen nově vyrobený litinový kříž o vhodné velikosti a tvaru. Takto připravené části byly osazeny odpoledne 9. 7. 2024 na nový betonový základ, hluboký cca 500 mm. Během sesazování božích muk byla do žulového podstavce vložena časová schránka – čestného úkolu se zhostili pánové František Bláha a Ing. Jiří Hájek. Celkové náklady na obnovu božích muk činily 109 384 Kč včetně DPH.
Ing. Jiří Hájek, kronikář obce Zbůch
Děkujeme za podporu