Menu
Zbůchoficiální stránky obce
logo
ZDAŘ ZBŮCH! Vítejte v obci, hrdé na svoji hornickou minulost.
V obci, která se v současnosti mění ve stále lepší místo pro spokojený a plnohodnotný život. V obci, již čeká skvělá budoucnost.

Vyjádření starosty k připravované výstavbě na letišti Líně (ze dne 10. 8. 2022)

Letiště Líně letecký pohled

Vážení spoluobčané,
vzhledem k množství vašich dotazů, týkajících se možné výstavby obří továrny na baterie do elektromobilů koncernu Volkswagen v prostoru Letiště Líně a případného vzniku průmyslové zóny v tomto prostoru, si vám dovoluji podat mně dostupné informace.
Čtěte dále...

Výstavbu továrny, případně vznik průmyslové zóny, plánuje a prosazuje vláda ČR a vedení Plzeňského kraje. Už samo načasování celé záležitosti do období prázdnin a necelých dvou měsíců před komunálními volbami je zarážející. Nechci, aby bylo dané téma lacině zneužito v rámci předvolebního boje, protože se jedná o zásadní věc, která může nevratným způsobem ovlivnit budoucnost naší obce a jejího nejbližšího okolí.

O NÁS BEZ NÁS

O projektu výstavby „baterkárny“ v prostoru Letiště Líně jsme se dozvěděli koncem letošního června jen z médií. Do současné doby s Obcí Zbůch nikdo oficiálně nejednal, ani nám nebyly předloženy žádné podklady.

Iniciátorem celé akce je vedení Plzeňského kraje (zejména STAN a Česká pirátská strana), které od samého počátku s obcemi nekomunikuje a záměrně vypouští nepravdivé informace do médií.

Společně se starosty ostatních dotčených obcí (Nová Ves, Líně, Dobřany a Chotěšov) jsme na základě neoficiálních informací o projektu požadovali:

  • seznámení obcí se záměrem,
  • zapojení obcí do projednávání záměru,
  • před přijetím jakéhokoliv rozhodnutí zpracování dopadových studií na životní prostředí (tzv. EIA), dopravní situaci v širším měřítku a sociální aspekty projektu. 

Nedočkali jsme se však žádné odezvy, žádného oficiálního jednání. Naopak, před jednáním vlády ČR dne 27. 7. 2022 vedení Plzeňského kraje opět bez vědomí dotčených obcí doplnilo připomínky k návrhu usnesení tak, že v případě nerealizace tzv. „baterkárny“ vznikne i tak v celém prostoru stávajícího letiště průmyslová zóna a hlavním developerem tu bude Plzeňský kraj. 

VĚTŠÍ NEŽ BORSKÁ POLE

Jen pro vaši představu: zatímco stávající průmyslová zóna Borská pole v Plzni má rozlohu 150 hektarů, navržený projekt zabere bezmála 400 hektarů!

Součástí projektu je i likvidace přistávací dráhy, a to ještě v letošním roce. Ta rychlost udivuje. Například o výstavbě silničního obchvatu obcí Zbůch, Chotěšov, Stod na trase komunikace I/26 z Plzně do Domažlic se mluví již nejméně 10 let a stále nic. A v tomto případě padne rozhodnutí během pouhých dvou měsíců?!

PROJEKT JE PRO NAŠI OBEC LIKVIDAČNÍ

Naše obec musí řešit nedostatečnou kapacitu základní školy včetně tělocvičny, nevyhovující budovu mateřské školky. V obci nám chybějí obchody a služby, bytový fond je neudržovaný (náklady na jeho opravy by činily nejméně 50 milionů korun), budova obecního úřadu potřebuje kompletní rekonstrukci, kulturní sál má narušenou statiku, chybí nám prostory pro volnočasové vyžití mládeže, není plně zajištěn bezpečný a bezbariérový pohyb po obci atd.

To jsou resty z minulosti, které nelze vyřešit za jedno volební období; k tomu je třeba minimálně dvanácti let tvrdé práce. A do této situace, navíc zcela „o nás bez nás“, někdo protlačuje projekt, který je v navržené podobě pro obec likvidační.

Uvedu příklad: před lety naše obec souhlasila s tím, že jediný oficiální příjezd na Letiště Líně povede přes část obce Zbůch, Červený Újezd. Dnes tudy projíždějí stovky nákladních vozidel a obec nemá šanci to reálně ovlivnit.

Zátěž a dopady průmyslové zóny mnohem větší, než jsou stávající plzeňská Borská pole, na naši obec, si vůbec nedovedu představit. Objeví se zde tisíce nových zaměstnanců, vzroste dopravní provoz, který už dnes dosahuje extrémních hodnot. Po silnici I/26 a přivaděči na dálnici D5 (přes zbůšskou náves!) projedou ročně miliony aut včetně těžkotonážních náklaďáků.

DEJTE NAJEVO, CO SI MYSLÍTE

S ohledem na výše uvedené skutečnosti vyzývám všechny občany naší obce, aby se také vhodným způsobem (např. peticí směřovanou vedení Plzeňského kraje či přímo vládě ČR, případně podněty médiím atd.) k návrhu vlády ČR a dosavadnímu postupu Plzeňského kraje vyjádřili. Vaše vyjádření bude směrodatné pro současné i budoucí vedení obce a její zastupitele.

Děkuji vám.

Ve Zbůchu dne 10. 8 2022

Ing. Dušan Duchek, v. r.

starosta obce Zbůch

 

Datum vložení: 31. 8. 2022 8:46
Datum poslední aktualizace: 15. 9. 2022 13:30
Autor: Mgr. Petr Holub

Mobilní aplikace

Sledujte informace z našeho webu v mobilní aplikaci – V OBRAZE.

Sociální služby

Sociální služby

Kalendář

Po Út St Čt So Ne
26 27 28
1
29 30 1 2
1
3 4 5 6 7 8 9
1
10 11 12 13 14 15
1
16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29
1
30
31 1 2 3 4 5 6

Děkujeme za podporu